Dar złożony przez Państwa w postaci 1% może w znacznym stopniu zwiększyć zakres niesionej przez nas pomocy i rozszerza nasze możliwości - pozwoli na pozyskiwanie kolejnych funduszy.

Zobacz jak łatwo to zrobić!

Organizacja Pożytku Publicznego
Opera „FLIS” – Stanisława Moniuszki

17 maja (piątek) 2019, godz. 19.00 – CKK Jordanki


Stowarzyszenie Żyć Lepiej, Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa i Klub Sobótka zapraszaja do CKK Jordanki na operę "Flis" Stanisława Moniuszki.

Organizatorem koncertu jest Toruńska Orkiestra Symfoniczna
W programie:
Stanisław Moniuszko – Flis (opera w I akcie), libretto - Stanisław Bogusławski

Wystąpią: Toruńska Orkiestra Symfoniczna, dyrygent - Mariusz Smolij , Chór flisaczy Adam Zaremba – Antoni, zamożny rybak, Krystyna Nowak – Zosia, córka rybaka Szymon Rona – Franek, młody flisak, Marcin Skibiński – Feliks, młody flisak Wojciech Dyngosz – Jakub, fryzjer, fircyk z miasta, Janusz Lewandowski – Szóstak, były żołnierz Aleksandra Pliszka – młoda dziewczyna

Chociaż opera Flis Stanisława Moniuszki w dużej części powstała w Paryżu, nie brakuje w niej charakterystycznych dla kompozytora odwołań do polskiej tradycji i ludyczności. Stanowi urzekający w swej prostocie obrazek dziewiętnastowiecznej polskiej wsi. Libretto autorstwa Stanisława Bogusławskiego opowiada o miłosnych perypetiach młodej Zosi i flisaka Franka. Zakochanych najpierw rozdziela burza, następnie Antoni, ojciec dziewczyny chcąc wydać ją za Jakuba, warszawskiego fryzjera i jak się potem okazuje – zaginionego brata Franka. Historia kończy się szczęśliwie – Jakub, uradowany odzyskaniem członka rodziny, rezygnuje z ręki Zosi. Utwór rozpoczyna się dość rozbudowaną, nieco sielankową uwerturą ilustrującą burzę, doskonale wpasowującą się w pogodny i dowcipny nastrój całego dzieła. Zachwycające partie solowe zadziwiająco dobrze współgrają z licznymi nawiązaniami do kultury ludowej, w tym tańców – krakowiaka i kujawiaka. Wrażenia estetyczne zostaną spotęgowane dzięki utalentowanym artystom, których zaprosiliśmy do współpracy.

Koszt od 1 osoby:
  20zł

Informacje i zapisy:
Klub Sobótka, ul. Wojska Polskiego 43/45 , Toruń
(pawilon, I piętro) tel. (56) 62 308 72, 697 70 70 86

Ilość miejsc ograniczona!

ZAPRASZAMY !


Powrót