
Dar złożony przez Państwa w postaci 1% może w znacznym stopniu zwiększyć zakres niesionej przez nas pomocy i rozszerza nasze możliwości - pozwoli na pozyskiwanie kolejnych funduszy.









Sprawozdanie - Półkolonie letnie MSM 2013 r.
Stowarzyszenie „ŻYĆ LEPIEJ” w Toruniu przedkłada sprawozdanie merytoryczne z wykonanego zadania jakim było zorganizowanie w dniach od 15.07 do 02.03.2013r półkolonii letnich, w czasie których został zrealizowany program związany z profilaktyką uzależnień i promocją zdrowia pn. „SPORTOWE LATO”.
Wszystkie chętne dzieci przyjęte zostały na półkolonie /wykaz uczestników w załączeniu do sprawozdania/. Zadanie zostało wykonane dzięki współfinansowaniu Gminy Miasta Toruń, Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Toruniu, częściowej odpłatności dzieci uczestniczących w półkoloniach.
Półkolonie odbywały się na terenie klubu „Sobótka” przy ulicy Wojska Polskiego 43/45, Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Dzieciom zagwarantowano fachową obsługę programu poprzez zatrudnienie wykwalifikowanej kadry wychowawczej, wolontariuszy oraz realizatorów programu profilaktyki uzależnień. Obowiązki kierownika placówki kolonijnej oraz koordynatora programu wypełniał pracownik klubu „Sobótka”, posiadający odpowiednie uprawnienia.- Danuta Michalska.
Wszystkie dzieci były ubezpieczone od NNW w TU HESTIA, a wychowawcy od OC. Zachorowań i wypadków w czasie półkolonii nie stwierdzono. Przeprowadzone kontrole Sanepidu i Kuratorium Oświaty nie wykazały uchybień.
Dzieci korzystały z sal oraz z zaplecza sanitarnego klubu „Sobótka”. Zorganizowano dzieciom wiele ciekawych zajęć, na których rozwijały wiedzę z zakresu historii, geografii, przyrody, były to: lekcja muzealna w Muzeum Etnograficznym, seanse filmowe w kinie, warsztaty chemiczne, z robotyki, wycieczki – zabawy w Familly Parku w Fordonie, zwiedzanie Jura Parku w Solcu Kujawskim, zabawy i zajęcia sportowo-plenerowe w Gospodarstwie Agroturystycznym Lawendowe Wzgórze w Wymysłowie, i wiele innych ciekawych propozycji, które przedstawiamy w załączonym planie działań.
Spotkania kolonistów ze Strażą Miejską odbyły się pod hasłem „Bezpieczne wakacje”. Strażnicy wskazywali dzieciom jak należy postępować w różnego rodzaju zagrożeniach, aby wakacje były bezpieczne i zdrowe. Dzieci odwiedziły Komendę Policji, aby zapoznać się z pracą policjantów, a także uzyskać porady jak korzystać z ich pomocy. Również pracownicy Sanepidu organizowali pogadanki i konkursy nt. „Zdrowych i bezpiecznych wakacji”.
Zrealizowany program związany z promocją zdrowia i profilaktyką uzależnień miał na celu między innymi:
Dostarczenie podstawowych wiadomości o alkoholu i innych substancjach uzależniających przy jednoczesnym podkreśleniu szkodliwości zażywania i nielegalności narkotyków, aby pomóc dzieciom w późniejszym podejmowaniu decyzji odnośnie ich używania. Wskazanie pozytywnych wartości w życiu człowieka, wzbudzenie większej czujności u dzieci na oznaki przemocy i niebezpieczeństw czyhających na nie. Zintegrowanie grupy na tyle, aby dzieci lepiej radziły sobie z rozwiązywaniem problemów, lepiej rozumiały siebie samych, swoje emocje i w sobie mogły znaleźć oparcie.
Zajęcia profilaktyczne prowadzone były po jednej godzinie dziennie dla każdej z grup / dwie grupy/ przez 10 dni. Dla sprawnego przeprowadzenia tych zajęć dzieci dzielone były na dwie grupy. Kryterium podziału był wiek uczestników: - grupa młodsza i grupa starsza. Zajęcia zostały przeprowadzone wg niżej podanego zestawienia:
Dwie grupy wiekowe po 5 godz./ tygodniowo x 3 tygodnie = 30 godz.
Spodziewane efekty po realizacji programu:
- podniesienie wiedzy na temat środków uzależniających, co pomóc ma dzieciom w świadomym podejmowaniu decyzji,
- nabycie takich umiejętności jak: mówienie o sobie, odmawianie – mówienie „Nie”, dokonywanie osobistych wyborów,
- wdrożenie dzieci do aktywnego trybu życia, atrakcyjnego, pozbawionego narkotyków alkoholu i dymu tytoniowego, wskazanie możliwości kulturalnych, sportowo – rekreacyjnych
- pokazanie dzieciom sposobów bezpiecznego, aktywnego i kulturalnego spędzania czasu wolnego
Sposoby dokumentacji:
- dzienniki zajęć / do wglądu w biurze Klubu „Sobótka” /,
- rysunki wykonane przez dzieci,
- programy w TV Toruń
- zdjęcia
Sposoby oceny praktycznych efektów programu:
- ustne informacje zwrotne od uczestników programu,
- dyskusje z dziećmi, osobiste wypowiedzi,
- obserwacje zachowań dzieci,
- konkursy wiedzy o uzależnieniach
- ankiety
Największe osiągnięcia i słabe strony programu:
- osiągnięcia:
zdyscyplinowanie dzieci, chęć uczestniczenia w tego typu zajęciach profilaktycznych oraz fachowość realizatora programu pozwoliło na integrację grupy, podniesienie wiedzy o środkach uzależniających i przygotowanie dzieci do podejmowania świadomych decyzji w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych, które czyhają na nich podczas wakacji, ale również podczas roku szkolnego będą umieli powiedzieć „NIE” .
- słabe strony:
krótki okres realizacji programu.
Informacje dotyczące programu udostępnione do publicznego rozpowszechniania:
W trakcie trwania półkolonii letnich kilkakrotnie dziennikarze TV Toruń gościli na zajęciach profilaktycznych i merytorycznych emitując je w telewizji kablowej. Relacja fotograficzna i opis zajęć znajdzie się również w gazetce MSM „Nasze Sprawy”. Dzieciom bardzo podobała się taka forma spędzania wolnego czasu. Dzieci ze starszej grupy przyznały, że z niektórymi zagadnieniami z profilaktyki miały okazję zetknąć się w szkole w czasie zajęć z przyrody, ale zaznaczyły, że są i takie, o których słyszały po raz pierwszy np. asertywność.
Na pytanie realizatora, które zadawane jest corocznie w trakcie profilaktyki: czy chciałyby uczestniczyć w takich zajęciach w następnym roku ? dzieci odpowiadają, że tak. Taka odpowiedź jest jednoznacznym potwierdzeniem zapotrzebowania na taki rodzaj zajęć i zachętą do dalszej pracy z dziećmi. Zachętą jest również forma prowadzenia zajęć – poprzez różnego rodzaju zabawy, prace plastyczne.
Zobacz zdjęcia!



